Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jak vybrat funkční prádlo

Funkční oblečení se v posledních letech stalo hitem. Proč tomu tak je a jak tento typ oděvu nazývaný také jako termoprádlo vybírat? 

Pro sport i pro zahřátí v zimě

Jak už z názvu vyplývá, funkční prádlo má za úkol plnit určitou funkci. Tou je prodyšnost neboli schopnost rychle a účinně odvádět od těla pot. To znamená, že funkční termoprádlo si lidé kupují pro nošení při nejrůznějších sportovních aktivitách. Vyhnou se tak nepříjemnému mokrému oblečení a také je následný pot nebude studit, a nedojde tak k prochladnutí. Právě z tohoto důvodu je žádané dětské funkční prádlo, protože děti všude běhají a právě propocení bývá problémem. Kromě prodyšnosti si lidé funkční prádlo pořizují i kvůli termoizolaci během zimy. Možná se to může zdát nepravděpodobné, ale kvalitní funkční tričko doplněné o přírodní materiál, nejčastěji vlnu merino, vás může zahřát více než dvě obyčejná bavlněná trika. Navíc funkční prádlo merino nezapáchá. 

Tři vrstvy funkčního oblečení

Funkční oblečení se všeobecně rozlišuje na trojího typu. To, které je určeno přímo na tělo, bývá nejčastěji vyrobeno ze syntetických vláken jako je polyester nebo polypropylen. Tyto materiály mají téměř nulovou nasákavost vlhkosti. Pro první sací vrstvu je tak vhodné funkční spodní prádlo neboli termoprádlo, do kterého řadíme funkční ponožky, slipy, trička, tílka, podprsenky, kalhotky, spodky a legíny. Druhou vrstvu pak tvoří funkční mikiny, roláky a tepláky. Také musí být prodyšné, ale navíc musí izolovat, tedy zahřát. Nakonec pak patří bundy, vesty a teplejší či "šustákové" kalhoty, které musí kromě schopnosti odvést pot pryč, také chránit před vnějšími nepříznivými vlivy, především před deštěm a větrem. 
Když už se rozhodnete pro nošení funkčního oblečení, rozhodně jej nekombinujte s obyčejnými bavlněnými oděvy. Můžete mít sebelepší funkční triko, ale když  na něj oblečete obyčejnou bavlněnou mikinu, potu se nezbavíte, bavlna zkrátka pot pryč od těla nepustí. 

Rady při výběru funkčního prádla

V prvé řadě je potřeba zvolit správnou velikost. Termoprádlo pro první vrstvu musí doléhat přímo na tělo (ne ale příliš stahovat, pokud se tedy nejedná o kompresní prádlo), ostatní dvě vrstvy pak mohou být trochu volnější. Dále je nutné si pohlídat vhodné materiály, nejčastěji jde o syntetiku, a aby prádlo mělo ploché švy (to znamená, že vrstvy materiálu jsou přes sebe přeloženy a sešity tak, že šev neční do prostoru). Nebudete se pak moci obávat nejen zbytečného propocení ale i dření na pokožce. Jak už zaznělo v úvodu, podle materiálového složení je funkční prádlo určeno do různého počasí. Aby výběr byl co nejsnazší, přišla dánská značka Newline s novinkou barevných štítků. Ten je umístěn přímo na vysačce. Červená barva je určena pro léto, žlutá na jaro a podzim a modrá na zimu.
Je jasné, že často lidé vybírají podle ceny. Proto v našem e-shopu vždy nabízíme nějaké funkční prádlo ve výprodeji a také je k dispozici cenově výhodné ECONOMIC termoprádlo, které šije česká firma Bartolini. Zpět do poradny

Při výběru pomohou barevné štítky

Při výběru pomohou barevné štítky16. 02. 2014
Jak se obléct do různého počasí? Pomohou barevné štítky, které oblečení rozdělí do třech teplotních zón.

Jak správně vrstvit oblečení Newline?

Jak správně vrstvit oblečení Newline?01. 06. 2014
Je logické, že pro různé počasí je potřeba obléci odlišné typy oblečení, proto vám přinášíme rady, jak oblečení Newline správně vrstvit.


    Navštivte partnerské obchody
    z produkce Internetový-prodej.cz