Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jak zjistit typ chodidla?

Abyste si mohli pořídit pohodlnou běžeckou obuv, je dobré znát stavbu svého chodidla. Přesněji to znamená, že potřebujete vědět, jak vysokou máte klenbu a jestli se vám chodidlo vychyluje dovnitř, ven, nebo zůstává rovně. A jak tedy zjistit, jaký typ chodidla máte?
 

Typ klenby

Nejprve se zaměříme na zjištění výšky vaší klenby. Stoupněte si na tvrdý povrch a zasuňte pod klenbu chodidla prst. Pokud se vám zasunutí nedaří, máte nízkou (spadenou) klenbu (často označováno jako plochá noha). Když prst zasunete, přičemž horní část prstu se dotýká klenby, máte normální klenbu. Jestli vám při zasunutí nad prstem ještě zbývá místo, máte vysokou klenbu.

Směr vychýlení chodidla

Proto, abyste zjistili, jestli se vám chodidlo někam vychyluje, potřebujete provést malý test. Stoupněte si na jednu nohu, rukou se přidržujte židle nebo stolu a na stojící noze několikrát mírně podřepněte. V zrcadle sledujte, o kolik se koleno posune k tělu. Pokud se koleno posouvá dovnitř, máte typ chodidla s pronací, sešlapáváte tedy nejvíce vnitřní část boty. Naopak pokud se koleno posouvá ven, máte chodidlo se supinací, takže nejvíce opotřebovanou budete mít vnější část podešve. V případě, že koleno zůstává vodorovně s osou těla, chodidlo se vám nikam nevychyluje. 


Nezapomeňte, že pravá a levá noha se mohou lišit, takže je potřeba udělat test u obou.

Na test, jak zjistit typ chodidla se můžete podívat i na tomto videu: 
 


Zpět do poradny

Jak vybírat běžecké boty?

Jak vybírat běžecké boty?21. 03. 2014
Ještě před nákupem běžeckých bot si stanovte, jestli budete běhat v terénu nebo po silnici.

Jak si přizpůsobit běžecké boty na míru?

Jak si přizpůsobit běžecké boty na míru?21. 03. 2014
Boty Newline si díky inovativnímu systému tří nastavitelných vložek uzpůsobíte přesně na vaše nohy.


    Navštivte partnerské obchody
    z produkce Internetový-prodej.cz